Muzyczne Majówki w Ojcowie 2018

Muzyczne Majówki nawiązują do tradycji XIX w., gdy Ojców był uzdrowiskiem. Zjeżdżali się wówczas pensjonariusze, głównie z Warszawy, aby wyleczyć „ogólną drażliwość” i „wyrzuty skórne”. Wieczorami odbywały się koncerty w nieistniejącej już dziś muszli koncertowej, stojącej w centrum Ojcowa. Festiwal powstał, aby odrodzić tę ideę i pobudzić do życia kulturalno-muzyczne tradycje Ojcowa i okolic.
Tegoroczne koncerty przewidziane są jako muzyczna wędrówka w czasie.

1 maja w wykonaniu Silverwood Quartet usłyszymy perły kameralnej muzyki doby klasycyzmu przeznaczone na flet, skrzypce, altówkę i wiolonczelę, m.in. jeden z najpiękniejszych kwartetów fletowych W. A. Mozarta (Kwartet fletowy D-dur), w którym dochodzi do starcia i pojednania odrębności barwy fletu i sekcji smyczkowej. Jednocześnie połączenie takich instrumentów daje przedsmak brzmienia orkiestrowego.

5 maja, w oderwaniu od muzyki klasycznej, usłyszymy duet perkusyjny. Tylko dwóch wykonawców – Rafał Tyliba i Tomasz Sobaniec i niemal 100 instrumentów perkusyjnych z całego świata. Koncert to podróż przez kraje Europy, Afryki, Bliski i Daleki Wschód aż do Ameryki Południowej. Muzyka dawna, klasyczna, współczesna, etniczna, a także jazz. Wszystkie utwory w oryginalnych aranżacjach zespołu. Bogactwo rytmów, barw i kolorów wraz z anegdotami o instrumentach czekają na słuchaczy koncertu perkusyjnego.

12 maja zatopimy się w Musikalisches Opfer, czyli cykl utworów skomponowanych na prośbę króla pruskiego Fryderyka II, który zadał Bachowi temat i poprosił o zaimprowizowanie fugi. J.S. Bach zmierzył się z wyzwaniem i skomponował cykl niezwykle kunsztownych kanonów i fug, z których cz. 1 i 2 zagrają Łukasz Długosz – flet, Agata Długosz – flet, Marek Toporowski – klawesyn. Dodatkowo usłyszymy dwie sonaty na 2 flety i basso continuo autorstwa A. Vivaldiego i G.Ph. Telemanna oraz klawesynowy koncert D-dur J.S. Bacha.

19 maja przeniesiemy się do mitycznej Arkadii – krainy wiecznej szczęśliwości i beztroski, w którą zabiorą nas Katarzyna Wiwer – sopran, Tomasz Ślusarczyk – trąbka barokowa i Joanna Solecka – klawesyn. Tę sielankową krainę zamieszkują nimfy i pasterze, którzy wiecznie narażeni na strzały Amora, przeżywają tu swoje miłosne uniesienia i zawody, nieustannie wzdychając z miłości. Febus, bóg słońca również uwielbia to miejsce, gdy pośród świeżej zieleni, zapachów wiosennych kwiatów i szemrzących strumieni, w ciepłym powiewie Zefira sam zdaje się być chętny do miłosnych igraszek. Urok tej niezwykłej krainy będzie nam towarzyszył podczas całego koncertu.

Wszystkie koncerty odbywają się o godz. 16.30 w sali Kominkowej Centrum Edukacyjno-Przyrodniczego w Ojcowie.

Szczegóły programu na stronie www.MuzyczneMajowki.pl